Vyberte stránku

Chcete si vytvořit web za hodinu? Jde to a dost jednoduše i pro netechnické typy. Zkuste můj návod na vytvoření webových stránek. Pokud potřebujete rychle a jednoduše vytvořit vlastní web World Wide Web (WWW, zkráceně web, v doslovném překladu „světově rozsáhlá pavučina“ nebo „celosvětová síť“) je označení pro systém prohlížení, ukládání a odkazování dokumentů nacházejících se v internetu., přečtěte si návod níže, opravdu to dokážete, , tak jeho vytvoření pomocí mého návodu zvládnete klidně za 1 hodinu.

Níže najdete kompletní postup, pěkně krok za krokem jak tvořím weby já a pokud budete číst moje články jak jsou za sebou, tak v tom nebudete mít takový chaos a zvládnete vytvoření webu snadno a rychle. Pustíme se do toho? Tak jdeme na to!

13 bodů jak vytvořit webové stránky

 

1. Můj první web

Jestli se chcete na internetu prezentovat správně a mít kvalitní web, který bude na 100% funkční bez výpadků, nehledejte nějaké řešení zdarma, musíte koupit doménu a hosting, jsou to pro vás nyní cizí slova, takže jednoduše doména je název vašeho webu a hosting je tarif jak bude web rychlý. Web bych určitě nestavěla na nějakých variantách jako je Wix nebo Webnode, tam to zní zprvu lákavě, cena se zdá býti velice nízká a lákavá, ale nakonec vždy web, když to vezmu do budoucna mnohonásobně přeplatíte, protože stále musíte platit nějaké jejich měsíční poplatky.

Abyste mohli vytvořit web, který bude profesionální, bez reklam a jakéhokoli omezení, musíte být vlastníkem webu a hostingu. Jedině tak vás nemůže nikdy nikdo nějak omezovat nebo vám web vypnout, či zvýšit měsíční poplatky. Musíte si tedy koupit doménu Doména je jedinečná adresa Vašich webových stránek jako www.jednoduchyweb.eu, berte ji jako např. když si koupíte telefonní číslo od operátora. a hosting Hosting berte např. jako tarif od operátora k telefonu, jednoduše řečeno čím dražší, tím rychlejší budete mít web.. Doména s hostingem je investice asi tak za 1000 Kč a platí se 1x za rok.

2. Moje první doména

Co udělat nejdříve ještě než koupíte doménu, je potřeba se zamyslet nad tím jak se váš web bude jmenovat, název webu by měl být krátký, výstižný a hlavně dobře zapamatovatelný. V dnešní době výběr pěkného názvu domény je o hodně těžší, protože jak je webů jako mraků, tak jsou ty pěkné názvy většinou již někým koupené, ale lze využít i třeba jinou koncovku domény Koncovka domény je jak název domény končí např. .cz, .eu, .com, .sk. to znamená, že web nebude s .cz, ale např. bude mít koncovku .eu.

3. Můj první hosting

Hosting seženete u firmy, která se zaměřuje na prodej hostingu a domén. Těch firem je dnes už mnoho a těžko se v tom člověk orientuje. Berte to tak, že pokud si vyberete hosting od nějaké větší firmy Wedos, Active24, ONEBit, Webhosting C4, Forpsi, tak nešlápnete vedle, takové rozdíly v cenách a nabízejících službách není a navíc pokud byste chtěli v budoucnu hosting změnit, můžete klidně přestoupit k jinému poskytovateli, je to stejné jako když byste chtěli přesunout své telefonní číslo k jinému operátorovi.

Rozdíl může být např. pokud chcete emailovou schránku shodnou s názvem domény, např. u Active24 se musí koupit zvlášť, ale jinde např. u Wedos a Onebit dostanete email shodný s názvem domény zdarma k hostingu.

Rychlost hostingu, která bude vyhovovat pro jednoduchý web je podle mě na začátek plně dostačující vybrat základní hosting, který nabízejí všechny hostingové firmy, pokud budete vybírat, tak koukejte jestli u hostingu mají napsáno, že vyhovuje pro weby s OpenSource = redakčními systémy CMS (je to např. WordPress).

Hlavně, abyste nevybrali nějakého domácího kutila, který umí si umí spravovat servery, které si jen od těchto velkých společností pronajímá, protože pak je problém většinou s podporou, pokud se vám s webem něco stane. Věřte, že i odesílání zpráv z kontaktního formuláře může zlobit proto, že je nějak špatně nastaven server a pokud nebudete mít na koho se obrátit nebo podporu takovou, že vám neporadí nebo poradí, ale za hodinovou sazbu tak je to pak hodně problém. Takže tady bych opravdu nešetřila vybrala hosting, který používá tisíce lidí. Např. Wedos, ONEbit, Active24, Webhosting C4, Forpsi. Se všemi mám zkušenosti a vždy mi ochotně poradili v případě jakéhokoli problému.

4. Můj první nákup domény a hostingu

Máte rozmyšleno jak se bude web jmenovat? Tak jdeme objednat jak doménu, tak hosting. Vybrala jsem zatím jednu firmu a ukáži vám jak si kde co vyplnit, zaškrtnout a snadno objednat.

Nápovědy u firem prodávající domény a hosting také najdete, ale protože si pamatuji, když jsem poprvé objednávala doménu a hosting (a jak jsem v tom měla pěkný maglajs, nevěděla jsem co jaký termín znamená, natož to, jestli tohle políčko mám zakliknout nebo ne, abych něco neobjednala špatně a web mi pak fungoval. Vypracovala jsem pěkně podrobný návod, který se prostě hodí za každé situace.

5. Moje první instalace WordPress

Když si chcete vytvořit web sami a protože neumíte programovat, je potřeba sehnat nějaký systém/program/redakční systém Redakční systém je např. WordPress, Prestashop, Joomla!, Drupal a spousta jiných. Lze s nimi vytořit web bez programování.. Skvělý redakční systém, s pomocí kterého si dokážete vytvořit web sami, je WordPress WordPress je redakční systém, pomocí tohoto systému si můžete snadno upravovat svůj web, psát články, tvořit stránky, vkládat fotky a jiné. WordPress se instaluje až po nákupu domény a hostingu a u těch velkých firem jako je Wedos nebo ONEbit si mlžete jak firmy prezentují WordPress nainstalovat „na jedno kliknutí“ – ono po pravdě to není jen na jedno kliknutí, ale firmy to tak označují, protože je ta instalace u nich velice snadná.

WordPress za mě je prostě jednička a je zdarma, co k tomu dodat, kdo nemá finance na programátora, web si může vytvořit, dá do toho sice svůj čas, ale zase si ten web může udělat pěkně podle sebe. Já jsem s WordPressem opravdu spokojená a tvořím na něm profesionální firemní weby i jednoduché eshopy, takže jej dále doporučuji.

6. Můj první výběr šablony

Chcete si vybrat pěknou šablonu pro váš web? Dejte pozor na šablony zdarma, protože mají určitá omezení, která vás budou pak při tvorbě webu omezovat. Tisíce šablon je zdarma, já jsem si tím také prošla, chtěla jsem ušetřit a milióny hodin jsem vybírala free šablonu, zkusila jsem jednu a druhou a pátou, taky třicátou a ta už se mi líbila, tak jsem si pomocí této šablony web chtěla upravit a po týdnu jsem zjistila, že mi např. nejde upravit v patičce nějaký text, který tam mít nechci a taky mi nejde změnit barva menu. No a tak jsem hledala a hledala jinou šablonu a když už jsem našla super extra perfektní free šablonu a nainstalovala jsem si ji do svého webu, tak jsem zase pak po x dnech zjistila, že mi tam něco vadí a nejde mi to upravit. Na tohle se dá říci jen jedno, nikdo nic nedá zadarmo.. fakt. Prostě tyhle free šablony, které se tváří jako zdarma, mají v sobě nějaké omezení a člověk neznalý tohle zjistí až po x dnech marné snahy si web upravit podle sebe. Takže stejně si pak musíte většinou u vybrané šablony zaplatit PRO verzi, která vám dovolí si web upravit dle sebe. No a tady je taky ještě jedná blbá věc, že když koupíte šablonu, která nemá za sebou velkou společnost a spousty programátorů a dobrou online podporu, tak se také může za rok stát, že tu vaši šablonu přestanou aktualizovat a jak jde čas a WordPress se mění aktualizuje, může se stát, že ta vaše šablonka přestane fungovat. Takže na to pozor. Já používám DIVI šabonu, je sice drahá na nákup pro jednoho člověka, ale opravdu se vyplatí. Také pozor, když byste si stáhli někde z internetu nějakou kopii placené šablony, tak je vám to pak do budoucna v podstatě na dvě věci, protože nemáte klíč/certifikát a nemůžete šablonu aktualizovat.. Počítejte, že aktualizovat se musí jak WordPress, tak všechny rozšíření, které tam nainstalujete. Aktualizace slouží k tomu, aby např. web nebyl tak snadno napadnutelný.

7. Moje první instalace šablony

Instalace šablony spoustu lidí odradí, ale nejde vůbec o nic složitého. Když už máte připravený zip soubor se šablonou, tak si jen v administraci webu kliknete na šablony, kliknete na instalovat, najdete šablonu podle toho, kde ji v počítači máte uloženou a kliknete na nahrát. Případně se toto provádí přímo v administraci webu v menu najdete vzhled a dále kliknete na šablony a vyjede vám jich spousta a jedním klikem můžete vybranou šablonu instalovat.

8. Moje první webová stránka

Jednoduchá věc, v administraci webu si najdete stránky, vytvořit novou, zadáte název stránky a dole napíšete nějaký text, můžete si jej upravovat jako ve Wordu nadpisy H1, H2, H3, H4, H5, H6, barvičky, text tučně či kurzívou, vkládat obrázky, dělat odrážky, odstavce, no prostě si pohrajete, aby to ladilo oku vašemu.

9. Moje první menu na webu

Co by to bylo za web, kdyby neměl menu, jednoduché nastavení ve WordPressu. Jakoukoliv stránku, kterou vytvoříte nebo článek vašeho blogu, si můžete vložit do horního menu. Stačí na pár kliknutí menu vytvořit, napsat název menu a naklikat si tam stránky, které si v menu přejete mít, také podstránky se dají snadno vkládat. Nakonec uložíte a je to.

10. Můj první webový článek

Tvoří se téměř stejně jako stránka, opět si najdete ve WordPressu v menu příspěvky, kliknete na vytvořit nový a napíšete název jak se bude váš článek jmenovat, dále si upravíte texty, barvičky, tučnost, font písma, odstavce, odrážky, vložíte obrázky, nastavíte zarovnání, uložíte a váš první článek je na světě.

11. Můj první kontaktní formulář

Tady je potřeba doinstalovat plugin, je to takové rozšíření, abyste na webu mohli mít kontaktní formulář. Tomuto se budu ještě věnovat podrobněji v článku.

12. Moje první patička webu

Patička webu – většinou tam jsou kontakty, emaily, telefony, nastavuje se ve widgetech. Widgety najdete je v administraci webu v levém menu pod nabídkou Vzhled – Widgety. Zde si systémem drag&drop Jednoduchý systém, kde se něco upravuje pomocí chycení a tahem myši. tahem myší nastavíte co se vše má v patičce webu zobrazovat. Můžete si vložit např. obdélníček s popisem Text a tam si napsat svůj nadpis např. Kontakt a pod to si dopíšete vaši adresu, telefon a email a máte patičku jako vyšitou. Dá se i vložit obrázek nebo ukázky posledních článků z blogu.

13. Moje první galerie na webu

Galerie je zajímavá, jde vytvořit jak pomocí WordPressu pokud nejste moc nároční nebo jestli chcete moc pěknou galerii, tak je potřeba ji doinstalovat pomocí pluginu, instalace pluginu je na pár kliknutí a na webu pak stačí jen do galerie nahrát fotky a vložit galerii na stránku, kde tu galerii chcete zobrazit, tomu se budu ještě věnovat podrobněji v článku.